Bielenie zubov u lekára verzus samobielenie

Čo vplýva na prirodzený odtieň zubov
16. septembra 2019

Myslíte si, že žiarivo biely úsmev je novodobý rozmar? Ale kdeže! Ľudia sa snažia meniť prirodzenú farbu svojich zubov už od nepamäti. V minulosti na to používali samozrejme úplne iné metódy, aké poznáme dnes. Zámer bol však úplne rovnaký. Túžili docieliť belšie zuby a bojovať tak proti prírode. V prvopočiatkoch takýchto pokusov na to používali sódu a popol. Takéto metódy boli obľúbené najmä u starých Egypťanov. Neskôr, na konci 18. storočia, prišli Angličania s iným nápadom. Zmiešali zomletú sépiovú kosť spolu s tehlových prachom. Komu to stále nebolo dosť, neváhal vyskúšať koncentrovaný roztok kyseliny dusičnej.

Aby sme boli objektívni, treba povedať, že efekt to splnilo. Zuby boli po takýchto zmesiach krásne biele. Netrvalo to však dlho a sklovina na nich sa úplne zničila. To malo za následok množstvo kazov a problémov s tým súvisiacich. Inak to ale nie je ani v dnešnej dobe. Jediným rozdielom je, že aktuálne máme k dispozícii výrazne širšiu škálu produktov a procedúr, vďaka ktorým dosiahneme vytúžený biely odtieň. Naďalej sa však nájdu takí, ktorí siahnu po „osvedčených“ babských receptoch, ku ktorým patrí aj spomínaná sóda bikarbóna, kurkuma alebo čierne uhlie. Mali by sme však byť opatrní a zamerať sa nielen na estetickú, ale najmä zdravotnú stránku nášho chrupu.

Bielenie zubov u lekára je finančne náročnejšie, ako keď siahnete po rôznych voľnopredajných prípravkoch. Stomatológ vám ale dokáže poradiť viacero alternatív šitých na mieru práve vášmu chrupu. Nie každý totiž môže bielenie zubov absolvovať! Týka sa to najmä ľudí s paradontózou, veľkým počtom kazov a plomb. Neodporúča sa ani v prípade, že máte na chrupe mostíky, prípadne korunky. Ak sa rozhodnete, že to napriek tomu absolvujete sami, pozorne si preštudujte zloženie jednotlivých bieliacich pást, práškov a iných produktov na to určených. Vyhnite sa takým, ktoré obsahujú peroxid vodíka. O jeho nepriaznivých účinkoch sa dočítate viac v našom ďalšom blogu. Skontrolujte si taktiež pôvod prípravku a recenzie od ľudí, ktorí s ním už majú reálne skúsenosti. Držíme vám palce a prajeme krásne zuby, vďaka ktorým sa budete radi a veľa usmievať 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak