Čo vplýva na prirodzený odtieň zubov

Bielenie zubov u lekára verzus samobielenie
9. septembra 2019
Prečo peroxid škodí zubom?  
23. septembra 2019

Poctivo sa staráte o svoj chrup, nezanedbávate ústnu hygienu, pravidelne navštevujete stomatológa. Napriek tomu vás trápi, že farba vašich zubov nemá želaný odtieň? Táto problematika sa týka úplne všetkých. Žien, mužov, starších aj mladších. Každý z nás chce predsa vyzerať dobre a cítiť sa príťažlivo. Ako to teda je s jednotlivými odtieňmi našich zubov?

Veľmi veľkú úlohu zohráva v tejto oblasti genetika. Farba chrupu sa u ľudí líši podobne, ako to je s farbou našej pleti, vlasov či očí. V tomto prípade je však do veľkej miery rozhodujúca aj hrúbka zubnej skloviny. Asi ste ani netušili, že čím tenšia je naša sklovina, tým máme zuby žltšie. Najviditeľnejšie je to v oblasti krčku. Tam je hrúbka zubnej skloviny najmenšia, preto má táto časť zubu spravidla aj najtmavší odtieň. Spodná hrana zubu je, naopak, najbelšia. A prečo sú niektoré zuby doslova šedé? Za to môže tzv. devitalizácia zubov, respektíve ich odumretie. Zaujímavé je, že samotná sklovina má jemne modrastú farbu. Viete si teda predstaviť, ako by naše zuby vyzerali, ak by jej bol prebytok 😉

Našťastie, dnes už existuje veľa možností, ako sa popasovať s neatraktívnym odtieňom zubov. Každý si ho môže prispôsobiť podľa svojich predstáv a nemusí pritom podstúpiť žiadne drastické kúry, ktoré ho zároveň finančne zruinujú. Na trhu je k dispozícii množstvo bieliacich prípravkov aj stomatologických úkonov, ktoré vám pomôžu docieliť požadovaný efekt. Kvalitné a zdravotne bezpečné bielenie zubov dokážete absolvovať dokonca aj doma. Stačí mať na to tie správne produkty.

Samozrejme, nezabúdajte na to, že na farbu nášho chrupu vplývajú aj vonkajšie faktory. Tie sú často výhradne v našich rukách. Pokiaľ túžite po žiarivo bielych zuboch, mali by ste obmedziť kávu, čierny a zelený čaj, červené víno, aj fajčenie. Rovnaký vplyv má aj cvikla, sójová omáčka i čučoriedky. Neverili by ste, ale neželaný odtieň zubov môže mať na svedomí aj nadmerné užívanie antibiotík a rôzne infekčné choroby.

Ešte jedna dobrá rada na záver 😉 Ak sa rozhodnete pre bielenie zubov doma, myslite na to, že výsledný odtieň by nemal byť svetlejší ako vaše očné bielko. Inak to bude vyzerať neprirodzene a celá vaša snaha po krásnom úsmeve vyjde nazmar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak