Prečo peroxid škodí zubom?  

Čo vplýva na prirodzený odtieň zubov
16. septembra 2019

Kúpili ste si niekedy bieliacu pastu na zuby? Alebo ústnu vodu s rovnakým účinkom? Je veľmi pravdepodobné, že obsahovali peroxid vodíka. Dajte si na to pozor! Takéto bielenie zubov lekári veľmi neschvaľujú, pretože môže nášmu chrupu výrazne uškodiť. Odporúčajú riadiť sa jednoduchým pravidlom. Čím menšia koncentrácia peroxidu sa v danom prípravku nachádza, tým je to pre naše zdravie bezpečnejšie.

Táto látka je súčasťou bieliacich produktov už takmer polstoročie. Kedysi ju obsahovali rôzne roztoky určené na vyplachovanie úst. Keď lekári zistili, že zuby zostávajú po použití peroxidu belšie, začal získavať na atraktivite.

Peroxid vodíka je silné oxidačné činidlo. Zuby sú po ňom síce krásne biele, ale treba rátať s tým, že sa v dôsledku jeho pôsobenia narúša štruktúru zubnej skloviny. Preto sa takéto bielenie odporúča výhradne pod lekárskym dohľadom. Oveľa bezpečnejšie je využiť prípravky, ktorých princípom je odstránenie povrchového nánosu z jedál, nápojov či cigariet zo skloviny zuba. To dokážu špeciálne zubné pasty s obsahom účinných mikročastíc. Sú k chrupu spravidla oveľa citlivejšie. Je síce pravda, že čím je koncentrácia bieliacej látky nižšia, tým je bielenie menej efektívne, ale zároveň šetrnejšie k chrupu. A to je dôležité! Biely úsmev by určite nemal byť vašou prioritou na úkor precitlivených zubov a poškodených ďasien.

Špeciálne obozretní buďte v prípade, ak začnete pociťovať zvýšenú citlivosť zubov alebo ich tŕpnutie po bielení. Vysoká koncentrácia peroxidu dokonca spôsobuje aj poleptanie ďasien a vypadávanie plomb. Treba rátať aj s tým, že po bielení budete potrebovať nové porcelánové korunky alebo mostíky, keďže dôjde k veľkému rozdielu vo farebnosti bielených zubov a zubných náhrad i výplní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak